Konferencje Transport Manager Meeting: korzyści i straty

Eventy

25 czerwca w Warszawie odbędzie się drugie w tym roku spotkanie z cyklu konferencji “Praktyczne aspekty zarządzania transportem”. Szacuję, że w hotelu Novotel Airport przy ul. 1 Sierpnia 1 spotka się ok. 400-500 uczestników. To dużo. Powód jest: na konferencjach są omawiane aktualne problemy w branży, a MiLoG ciągle jest na topie. Podobnie jak w zeszłym roku ryczałty i embargo. Czy jednak te konferencje przynoszą w ogóle jakiś efekt?

Opisałem niedawno podobny cykl konferencji, mianowicie Spotkania Transportowe (Czy konferencje dla przewoźników mają w ogóle jakiś pożytek?), organizowane przez wydawnictwo TSL biznes. Czy w przypadku dwumiesięcznika Transport Manager sytuacja wygląda podobnie?

Plusy i minusy dla uczestników i prelegentów

Według badań Exhibit & Event Marketers Association, ponad 30% badanych (z branży marketingowej) wierzy, że wszelkiego rodzaju konferencje i targi są najlepszym sposobem na dotarcie do klientów (źródło: Nowy Marketing).

Cały cykl spotkań Transport Managera ma jeden wielki plus: mówi się o konkretach, krótko i przez faktycznych ekspertów. Jedna prelekcja trwa ok. 15 min (pan Marek Loos, redaktor Managera, pilnuje tego z zegarkiem w ręku), dzięki czemu jeśli prelegent podejdzie do zadania umiejętnie, to jego wystąpienie będzie pakietem naprawdę pożytecznej wiedzy.

Zdarza się niestety również tak, że wystąpienie jest prezentacją o charakterze promocyjnym. Innymi słowami, nudne wychwalanie swojej firmy, usług czy produktów. Co najważniejsze, taki partner szkodzi sam sobie – uczestnicy pamiętają go jako “tego nieciekawego”. Większą uwagę skupiają na tym, czyje wystąpienie przynosi im realne koszyści.

Partnerzy konferencji w 2015 r.

transport manager meeting czy warto

Rada dla prelegentów: postarajcie się, żeby wasza prezentacja zawierała jak najmniej reklamy. Co z tego, że wasze opony są nr. 1 w Europie? Lepiej jest opowiedzieć uczestnikom o tym, jak o nie dbać, żeby szybko się nie niszczyły (nie ma obawy, to nie zmniejszy sprzedaży w firmie). Taka informacja szybciej utknie klientowi w pamięci.

Sami prelegenci to świetni fachowcy. Na pewno znacie pana Łukasza Chwalczuka z Iuridica i Jerzego Różyka z Kancelarii Brokerskiej CDS. Na konferencjach bierze również udział pani Iwona Szwed z Areny 561, Maciej Wroński z organizacji Transport i Logistyka Polska, wiceminister z Ministerstwa Gospodarki, pan Mariusz Haładyj, czy pan Jakub Ordan z OCRK.

Mamy zatem świetną okazję poznać nie tylko znanych ekspertów w branży, ale również zasięgnąć u nich rady.

O tym, że możemy na konferencji poznać potencjalnego klienta czy ważnego partnera biznesowego, nie będę już wspominać.

Czasami niezbyt mi się podoba audytorium. Widać, kto przyszedł posłuchać, kto zebrać jak najwięcej pożytecznej informacji (notuje sobie skrupulatnie co ważniejsze informacje), a kto chciał po prostu urwać się z pracy i nachapać gadżetów. Niestety tego nie da się uniknąć, choć jest nieco irytujące.

27 października br. w Warszawie odbędzie się konferencja Event Biznes (500 PLN netto), podczas której można się dowiedzieć, jakie wymierne korzyści daje udział i organizacja eventów branżowych.

Koszt uczestnictwa i partnerstwa

Słuchaczom wstęp jest bezpłatny, natomiast jeśli chcemy wystąpić z prelekcją, musimy się liczyć z kosztami powyżej 100 tys. zł. Oczywiście, możemy wynegocjować znacznie niższą cenę. Wiele zależy od tego, kim jesteśmy. Jeśli znaczącą firmą na rynku, która samą swoją nazwą przyciągnie uwagę, to oczywiście będziemy w stanie wynegocjować atrakcyjne koszty.

Wspólnota transportowa

Nie mniej ważne jest to – a to akurat cenię najbardziej – że możemy oderwać się od codzienności w firmie i spotkać się z kolegami po fachu. Oczywiście, to w dużym stopniu konkurencja, ale też właśnie o to chodzi. Człowiek jest zwierzęciem stadnym, potrzebuje odczuwać bliskość swojego gatunku, czyli w tym przypadku – swojej wspólnoty.

W kręgu swojego społeczeństwa czujemy się lepiej – bezpieczniej. Wtedy przestajemy się martwić MiLoGiem, pozwami kierowców czy inną plagą. Wiemy, że inni mają ten sam problem i że niesiemy ten ciężar wspólnie.

Na koniec pytanie: czy warto uczestniczyć w cyklu konferencji “Praktyczne aspekty zarządzania transportem’?

Uczestnikom: tak.

Partnerom i prelegentom: tak.

Źródło kreacji: Transport Manager, Scania Truck Club

Artur

One thought on “Konferencje Transport Manager Meeting: korzyści i straty

Dodaj komentarz