Ciężarówka dla kobiet. Nowy krok do pokonania barier gender

Wyszperane

Szwedzka firma Vinova wraz z Volvo Truck pracują nad nowym projektem ciężarówki. Dość nietypowym, ponieważ przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych i…kobiet.

Już od pewnego czasu można zaobserwować trend, jaki zapanował w mediach. Chodzi mianowicie o różnego rodzaju reportaże i eseje na temat pracy kobiet w charakterze kierowców ciężarówek. Nawiasem mówiąc, te treści zawsze były ciekawe. Jednak nikt się pewnie nie spodziewał, że ten temat pójdzie w takim kierunku.

Europejski Komitet zainicjował projekt Europa 2020, którego celem jest m.in. równouprawnienie w sektorze transportowym. Inicjatywa rusza pełną parą: oto projekt koncernów Vinova i Volvo za 1,12 mld złotych – ciężarówka stworzona z myślą o płci pięknej.

Na czym ma polegać nowy model ciężarówki?

  1. Będzie dużo łatwiejszy w prowadzeniu;
  2. Zostanie wyposażony w toaletę i prysznic;

Kwestia prowadzenia nawet nie podlega komentarzom. Tak ogromne maszyny naprawdę trudno jest prowadzić. Przynajmniej pojazdy stare, nowe modele nie są tak toporne. Jak zapewnia Volvo, potrafią to robić nawet chomiki:


Lub też małe dziewczynki (choć może niezbyt dobrze):

Jednak w kwestii łazienek i toalet można się pokusić o pewne konkluzje. Jak to, czy łazienki i wygodne ubikacje to domena kobiet?

Branża transportowa tradycyjnie była projektowana przez mężczyzn dla mężczyzn. Dziś rośnie wśród kobiet zainteresowanie wejściem do niej, ale tradycyjna ciężarówka stanowi barierę. Kiedy kobieta spędza noc w ciężarówce i nie czuje się bezpieczna poza nią, byłoby dobrze, gdyby takie udogodnienia, jak toaleta i prysznic, były raczej częścią ciężarówki, niż znajdowały się poza nią, – mówi Dag Balkmar, badacz gender ze szwedzkiego Uniwersytetu Örebro.

Jak podaje portal Transplace.eu, w krajach rozwiniętych kobiety w zawodzie kierowców ciężarówek stanowią do 15 proc. W Polsce jest to ok. 21 proc.

Artur

One thought on “Ciężarówka dla kobiet. Nowy krok do pokonania barier gender

Dodaj komentarz